W dniach 3, 4 i 5 czerwca, delegacja Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski w osobach Przewodniczącego SGiPW Jacka Gursza oraz dyrektora biura SGiPW Tomasza Telesińskiego, była obecna na wydarzeniach zorganizowanych w Gdańsku. 3 i 4 czerwca wzięliśmy udział w licznych spotkaniach, dyskusjach panelowych i forach, których celem było podsumowanie dorobku trzydziestolecia, w szczególności z perspektywy samorządowej. Punktem kulminacyjnym dyskusji była prezentacja 21 tez samorządowych, które stały się propozycją zmian w istotnych obszarach funkcjonowania samorządu lokalnego.
Z uwagi na fakt wydarzeń w Gdańsku, 5 czerwca zostało zorganizowane spotkanie przedstawicieli inicjatywy OPOS. Było to ostatnie spotkanie przygotowane przez SGiPW w ramach jej prezydencji. Dyskutowano na temat najbardziej aktualnych i palących problemów samorządowych. W toku dyskusji przyjęto treść następujących stanowisk, w sprawie:
· wpisania do klasyfikacji szkolnictwa zawodowego (branżowego) zawodu asystenta medycznego
· metodologii obliczania stawek za zadania zlecone
· potrzeby zagospodarowania tzw. frakcji palnej (RDF)
· o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów
· terminów przyjmowania wniosków dot. Świadczeń rodzinnych, funduszu alimentacyjnego oraz świadczeń wychowawczych
Przedstawiciele organizacji regionalnych dyskutowali na temat problemów finansowych związanych z realizacją zadań oświatowych oraz na temat podjęcia przez gminy nacisku na organy centralne, mające na celu przyspieszenie działań chroniących powietrze. Podkreślono w swoich działaniach ścisłą współpracę z ogólnopolskimi organizacjami samorządowymi. Spotkanie zakończyło się oficjalnym przekazaniem prezydencji na ręce Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego.
Commenti